A Pentacon egy keletnémet kamera- és objektívgyártó vállalat volt, amit VEB Pentacon Dresden néven több korábbi cég és márka egyesítéséből hoztak létre 1959-ben (ide olvadtak be például a VEB Kinowerke Dresden, Belca, Altissa, Welta, Aspecta, stb.). Neve 1964-től hivatalosa is Pentacon. A kifejezés a Contax D kamera eredeti exportnevéből (Pentacon) származik, a logo pedig a cég birtokában levő drezdai épületről, annak Ernemann tornyáról lett mintázva.
1969-ben újabb egyesítések és beolvasztások történtek, így a cég a Mentor, a Certo, az Ihagee és a Meyer csatlakozásával Kombinat VEB Pentacon Dresden néven üzemelt tovább. Ez azt is jelentette, hogy gyakorlatilag a teljes keletnémet kameragyártás egy vezetés alatt egyesült, ami a verseny és a konkurencia megszűnését jelentette, ez pedig hosszú távon lemaradáshoz és ötlettelenséghez vezetett. Számos gyártó korábbi legendás típusait megszüntették a házon belüli párhuzamok felszámolására, így például a legtöbb MOG objektív készítése is befejeződött, a kameragyártás pedig szinte csak a Praktica tükörreflexes gépekre koncentrált.
Az elvtársak szerettek egyesíteni, így 1985. január 1.-én a Pentacon a VEB Carl Zeiss Jenaba olvadt. A cég korábbi termelése jelentősen visszaesett és a civil helyett a katonai megrendelésekre koncentráltak. Az SLR gépek előállítása évi 300.000-es példányszámra csökkent és ezek exportját is jelentősen visszafogták a nem szocialista országokba. Ennek folyományaként 1987-től a kameragyártás volumene nagyban csökkent, így nem is csoda, hogy a közben már létező Praktica B rendszerre nem jutott elég figyelem és erőforrás (a PB bajonettes megoldás igen korán kimúlt).
A keleti blokk bukása után, de még a német újraegyesítés előtt a Pentacon az állami tulajdonú Treuhand vállalat kezébe került, ami a privatizációs folyamatokért volt felelős. A piaci nyitás azonban nem a Pentacon virágzását hozta el, hanem - vele együtt - számtalan cég megszüntetését. Éppen egy nappal az ország újraegyesítése előtt megindult a Pentacon felszámolása. Utoljára 1991 június 30.-án volt gyártás, az akkor még mindig 3000-nél is több alkalmazottat foglalkoztató üzemekben.
Heinrich Mandermann üzletember, aki korábban a Schneider-Kreuznach céget is megmentette a csődtől, a Pentacon kérdésében is érdekelt volt. Olcsón jutott hozzá a vállalat korábbi jogaihoz és termelési egységeihez, így jött létre a szintén Drezdában székelő Pentacon GmbH. Igaz, a kamerák gyártása immár Dél-Koreába lett kiszervezve, de ez a vállalat birtokolta a Pentacon mellett az Exakta, a Schneider és más brandek jogait is. 2015-ben a cég végleg megszüntette a Praktica termékek készítését és forgalmazását, így egy korszak zárult le.
A cikkek között olyanok is szerepelhetnek, melyek nem kifejezetten a gyártóhoz kapcsolódnak, de tartalmaznak tőle származó eszközöket, vagy más kapcsolatban állnak vele.
60mm f/2.4
Pentacon AV
80mm f/2.8
Pentacon AV80
100mm f/2.8
Pentacon AV100
150mm f/2.8
Pentacon AV150