hispan's photoblog
site version 10.2.3.5





Az Angenieux 1935-ben alakult meg Párizsban, alapító névadója Pierre Angénieux. Az eredeti logoban ezért a P. előtag nem a "Paris" rövidítése, hanem az alapítóé. Számunkra kiemelten fontos mérföldkő az 1950-es év, amikor Pierre megalkotja az első retrofókusz rendszerű optikát, vagyis egy olyan objektívet, ahol a gyújtótávolság és a vetített kép távolsága nem azonos (korábban minden tükörreflexes fényképezőgép esetén a saját vázmélységénél kisebb gyújtótávolságú optikát nem lehetett rá felhelyezni; példának okáért egy 45,46mm vázmélységű M42 csavarmenetes SLR gépre 45,56mm volt a legkisebb gyújtótávolságú /legnagyobb látószögű/ lehetséges optika, hiszen ennél közelebb a tükör miatt semmi sem kerülhetett a filmsíkhoz; ezt változtatta meg a retrofókusz).

A következő években is érdekes technikai újítások és termékek fűződtek a vállalathoz, 1957-ben például piacra dobták az első 4x átfogású zoomot, a 17-68mm-est (16mm-es filmfelvevőkhöz tervezve). 1964 során egy 25mm f/0.95 Angenieux optikával készültek a Ranger 7 misszió keretében az első jó minőségű közeli Holdfotók. 1964-ben már 10x átfogású zoomokat is gyártottak, 1969-ben pedig az Apollo 11 fedélzetén egy 6x25-ös Angenieux zoom is helyet kapott. Az űrutazásban később is fontos szerepet vállaltak: ott voltak a Skylab amerikai űrállomáson, valamint 1981-ben a Columbia űrsikló első repülésénél is (utóbbi fedélzetén 3x8.2 és 15x8.5 Angenieux zoomok voltak). 2018-ban a Ceres aszteroidát megközelítő űrszonda fedélzetéről is Angenieux optikákkal továbbítottak fényképeket.

1989-ben a Pierre Angénieux Oscar-díjat kapott a filmiparra gyakorolt kiemelkedő munkásságáért. A filmes világban a 2000-es évek elején is tevékeny volt a vállalat: bemutatták a 17-80 és 24-290mm Optimo zoomokat, amiket később további, díjazott változatok követtek, anamorfikus kivitelekben is. Magyar vonatkozás, hogy 2014-ben Zsigmond Vilmos operatőr munkássága előtt tisztelegtek, aki kapott is rögtön egy 56-152mm-es Optimo objektívet. De jó neki!

Ha nagyon részletesen érdekel a cég története, akkor ebből a színes-szagos pdf-ből sokkal több dolgot is megtudhattok.


cikkek a tudásbázisban


A cikkek között olyanok is szerepelhetnek, melyek nem kifejezetten a gyártóhoz kapcsolódnak, de tartalmaznak tőle származó eszközöket, vagy más kapcsolatban állnak vele.


Franciázunk:
Angenieux DEM 2.3/180 APO
teszt

2024. október 10. • Horváth Krisztián • 23p / 30.000k
Háttérmosás non plus ultra, francia módra.
Szerintem még nem is volt a blogon cikk francia optikáról, pedig az Angénieux csinált ezt-azt az elmúlt számtalan évtizedben, ami említésre méltó. Ebből a sokból ma mutatok nektek egy gyöngyszemet, a 2.3/180 APO objektívet, mely pusztán már a számadatai alapján is megérdemel pár szót. Tovább a cikkre... Franciázunk: Angenieux DEM 2.3/180 APO teszt Szerintem még nem is volt a blogon cikk francia optikáról, pedig az Angénieux csinált ezt-azt az elmúlt számtalan évtizedben, ami említésre méltó. Ebből a sokból ma mutatok nektek egy gyöngyszemet, a 2.3/180 APO objektívet, mely pusztán már a számadatai alapján is megérdemel pár szót. Háttérmosás non plus ultra, francia módra. nikon f hispan hispan's photoblog portré portréobjektív fullframe gfx fujifilm sony horváth krisztián 180mm f/2.3 francia french test


tesztalbumok


180mm f/2.3

Angenieux DEM APO



kapcsolódó werk&gear tartalmak

üres album



további gyártók

Minden alkotó ember a szabadságot keresi

Amikor a 2010-es évek elején fényképezni kezdtem, valami ilyesmi vezérelt engem is. Fotós azóta se lettem, megmaradt ez szenvedélyes hobbinak, mégis talán tanulságos történetet mesélhetek arról, hogyan terjesztheted ki te is a kreativitásodat, ha kilépsz a tudásod, a megszokásaid és a felszerelésed komfortzónájából.
Az itt látható képek, de még inkább a cikkek, tesztek és tutorialok arról mesélnek neked, milyen utat jártam be, mióta először kamera került a kezembe, és hogyan találtam meg azt, ami igazán érdekel. Tovább...